کنسول‌های نسل بعد درکنار تمام ویژگی‌های جالب خود، دغدغه‌ای بزرگ نیز برای کاربران به‌همراه خواهند داشت که چیزی نیست جز نگرانی بابت پُر شدن سریع فضای SSD؛ موضوعی که می‌تواند بعد از مدتی دردساز شود و کاربران را مجبور به خریداری SSDهای جانبی کند. ولی به‌تازگی مطلع شدیم که ایکس باکس نسل بعد اجازه‌ی حذف بخش‌هایی از بازی‌ها را به مخاطبان می‌دهد تا به شکل بهتری فضای SSD خود را مدیریت کنند.


لری هرب معروف به «میجر نلسون» در جدیدترین پادکست خود به صحبت با جیسون رونالد، سرپرست تیم تولید ایکس باکس پرداخته و رونالد در بخشی از صحبت‌های خود می‌گوید: «درکنار قابلیت‌های سخت‌افزاری ایکس‌باکس نسل بعد، ما بهبودهای زیادی در رابط کاربری کنسول ایجاد کرده‌ایم تا بتوانید بهتر حافظه‌ی آن‌ را مدیریت کنید. به‌عنوان مثال یکی از ویژگی‌هایی که به کنسول اضافه کرده‌ایم این است که در صورت پشتیبانی سازنده‌ی بازی از قابلیت موردنظر، می‌توانید بخش‌های خاصی از بازی را حذف کنید.»


رونالد در ادامه با مثالی این موضوع را بهتر توضیح می‌دهد: «فرض کنید مثلاً بخش داستانی یک بازی را به پایان رسانده‌اید و بعد از آن می‌خواهید وقت خود را صرف بخش چندنفره کنید. اگر سازنده‌ی بازی از این قابلیت پشتیبانی کرده باشد، می‌توانید بخش تک‌نفره را که دیگر نیازی به آن ندارید از روی SSD حذف کنید و فضای خالی بیشتری به‌دست آورید و هر طور که دوست دارید از این فضا استفاده کنید.»

چنین موضوعی می‌تواند بخش زیادی از نگرانی‌ها بابت کمبود جای کافی در کنسول‌های نسل بعد را برطرف کند و علاقمندان بازی‌های تک‌نفره نیازی به پُر شدن SSD از محتویات بخش چندنفره ندارند و برعکس اگر کسی بخواهد برای مثال فقط بخش چندنفره‌ی بازی Call of Duty را تجربه کند، نیازی نیست که بخش داستانی آن ‌را هم روی SSD خود نگه دارد. البته همان‌طور که اشاره شد، سازنده‌ی بازی باید این قابلیت را در زمان تولید آن در نظر بگیرد و از آن پشتیبانی کند، وگرنه امکان چنین کاری وجود نخواهد داشت.