طبق گزارشاتی که به تازگی منتشر شده است، شرکت مایکروسافت در حال دعوت ناشرین و توسعه دهندگان به پشتیبانی از ویژگی Smart Delivery است. در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی به این گزارش و موضوعات پیرامون آن داشته باشیم.یکی از قابلیت‌هایی که ما در نسل نهم کنسول‌ها برای اولین بار شاهد آن هستیم، قابلیت پشتیبانی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس از بازی‌های کنسول‌های نسل قبلی خود است. این امر باعث می‌شود که تا حد بسیار زیادی مفهوم فروش یک عنوان به صورت جداگانه برای دو کنسول گوناگون به طور کلی از بین ببرد که شرکت مایکروسافت نیز اسم این ویژگی را Smart Delivery گذاشته است؛ با استفاده از این قابلیت بازی بازان قادر خواهند بود تا با یک‌بار خرید بازی خود از روی فروشگاه اکس‌باکس، این عنوان را برروی هر دو کنسول نسل هشتم و نهمی شرکت مایکروسافت تجربه کنند و دیگر لازم نیست همچون نسل گذشته برای تجربه‌ی یک بازی برروی کنسول نسل هفتم و هشتمی خود، دوبار برای آن هزینه پرداخت کنند.


اگرچه تا کنون تقریباً تمام عناوین مشهوری که به صورت بین نسلی معرفی شده‌اند به نحوی از این قابلیت برروی هر دو کنسول اکس‌باکس سری اکس و پلی‌استیشن ۵ پشتیبانی می‌کنند، اما مدتی قبل شاهد آن بودیم که شرکت ۲K Games بازی NBA 2K21 را با اختلاف ۱۰ دلاری برای کنسول‌های نسل نهم قیمت‌گذاری کرد. نکته‌ی بسیار عجیب این موضوع نیز اینجا بود که بازی‌بازان اگر بخواهند با خرید نسخه‌ی نسل هشتمی، نسخه‌ی نسل نهمی را نیز دریافت کنند باید حتماً باندل ۱۰۰ دلاری این عنوان را برروی کنسول نسل هشتمی خود خریداری کنند؛ و این درحالی است که حتی شرکت الکترونیک آرتس (Electronic Arts) نیز برای دو عنوان ورزشی FIFA 21 و Madden NFL 21 به‌روزرسانی کاملاً رایگان در نظر گرفته است.


حال به تازگی طبق گزارشاتی که به دست وب‌سایت (Video Games Chronicle) رسیده است، شرکت مایکروسافت در حال دعوت از ناشرین و توسعه‌دهندگان است تا بازی‌های اکس‌باکس سری اکس را به صورت رایگان در اختیار خریداران نسخه‌ی نسل هشتمی همان عنوان قرار دهند. همچنین طبق این گزارشات شرکت مایکروسافت هرگونه عرضه‌ی به‌روزرسانی کنسول‌های نسل نهمی در قالب DLC پولی را به طور کامل منع کرده است. اگرچه ناشران همچنان قادر خواهند بود که به عنوان مثال با قرار دادن تخفیف ویژه برای خریداران نسخه‌ی نسل هشتمی عنوان خود، نسخه‌ی نسل نهمی را به فروش برسانند. شاید با خود بگویید که چه فرقی دارد که ناشر در قالب یک DLC با قیمت ۱۰ دلار اقدام به ارتقاء بازی شما کند و یا عنوان نسل نهمی را با تخفیف ویژه که قیمت بازی را به ۱۰ دلار کاهش می‌دهد این کار را بکند. در جواب باید بگوییم که مطمئناً روش اول باعث آشفتگی در خرید محصولات خواهد شد. به عنوان مثال دیگر چه فرقی بین فردی است که نسخه‌ی نسل هشتمی یک عنوان را دریافت کرده و DLC ارتقاء نسل نهمی آن را خریداری می‌کنند با شخصی که از ابتدا بازی خود را برروی نسل نهم خریده است؟ به همین دلیل شرکت مایکروسافت به سازندگان اعلام کرده است که یا از ابتدا کلا یک نسخه‌ برای هر دو کنسول اکس‌باکس وان و اکس‌باکس سری اکس عرضه کنند و یا از زمان دردسترس قرار گرفت اثر برروی فروشگاه مایکروسافت، شاهد دو نسخه‌ی نسل هشتمی و نهمی باشیم. درست همانند شروع نسل هشتم کنسول‌ها که عناوین بین نسلی به صورت جداگانه فروخته می‌شدند