بر اساس بیانیه‌‎های قبلی، شرکت مایکروسافت قصد دارد در ماه جولای (تیر/مرداد) رویدادی را برای کنسول نسل بعدی اکس‌باکس سری اکس برگزار کند که البته تمرکز ویژه‌ای بر استودیوهای داخلی آن‌ها و عناوین در دست ساختشان دارد. وبسایت خبری VGC در گزارشی مجزا اعلام کرده است که اولین بازی استودیوی تازه تاسیس The Initiative در جریان این مراسم رونمایی خواهد شد.بر اساس شایعه‌های گوناگونی که شنیده‌ایم استودیوی The Initiative برروی ریبوت بازی Perfect Dark کار می‌کند و حتی رئیس بخش اکس‌باکس مایکروسافت یعنی فیل اسپنسر (Phil Spencer) نیز به این نکته اشاره کرده بود که آن‌ها یک فرنچایز قدیمی اکس‌باکس را احیا خواهند کرد. مدتی پیش نیز متوجه شدیم بازی آن‌ها با استفاده از آنریل انجین ۴ (Unreal Engine 4) مراحل ساخت را طی می‌کند و شامل سلاح‌ها، ابزار و سیستم دوربین مدار بسته خواهد شد.


همچنین آن‌ها در طول دو سال گذشته نیروهای زیادی را جذب کرده‌اند که اکثراََ جزو نوابغ استودیوهای مطرح بازی‌سازی هستند. ما شاهد جذب نیرو از استودیوهایی مانند راکستار (Rockstar)، ناتی‌داگ (Naughty Dog)، سانتامونیکا (Santa Monica)، کریستال داینامیک (Crystal Dynamic) و اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) بوده‌ایم و می‌توان گفت تک تک افرادی که در این استودیو مشغول به فعالیت هستند جزو نوابغ صنعت بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آیند.


سال گذشته مدیر این استودیو، آقای دارل گالاگر (Darrell Gallagher) با وب‌سایت GamesBeat درباره نقشش در این استودیوی جدید و اختیاراتی که مایکروسافت به او داده صحبت کرده است:


تمرکز من برروی فرصت‌ها و تلاش برای خلق اثری حیرت‌برانگیز است. به من وظیفه، آزادی و حمایت لازم برای انجام چنین کاری داده شده است. من همیشه می‌خواستم چیزهای بسیاری بسازم من عاشق ساخت چیزها هستم. اگر به تاریخ و گذشته من نگاه کنید، من بیشتر به ساخت بازی‌های جدید، استودیوها، تیم‌ها و سرگرمی مشغول بوده‌ام. من دوست دارم تا بتوانم هر چیزی بسازم. برای انجام این کار با پشتیبانی ایکس‌باکس و مایکروسافت از من جهت خلق پایه‌های گیمینگ پیشگامانه در آینده، فرصت بزرگی نصیبم شده است.


شایعه‌های اخیر به ما می‌گویند مراسم ماه جولای مایکروسافت به طور دقیق‌تر در تاریخ ۲ مرداد (۲۳ جولای) برگزار می‌شود اما شرکت مایکروسافت در این باره صحبتی نکرده است.